środa, 26 marca 2014

Odnowa biologiczna w futbolu. Budowa i funkcje mięśni. cz.1

Sergio Ramos, mięśnie szkieletowe
Źródło: http://www.ciacha.net/blogi/wygodnicka/2014/03/levante_03_real_madryt/1

Mięśnie wywołują ruch.



Odnowa biologiczna dotyczy przyspieszenia procesu regeneracji. Żeby skutecznie realizować zabiegi musimy znać podstawowe informacje na temat tkanek w naszym organizmie, które najczęściej ulegają urazom. Dlatego w tej części omówię budowę i funkcje mięśni szkieletowych.

Budowa mięśni


Podczas każdej pracy wykorzystujemy nasze mięśnie. Mięśnie szkieletowe zbudowane są z włókien mięśniowych, które kurczą się szybko i są zależne od naszej woli. Włókna te składają się z komórek mięśniowych oraz wielu warstw tkanki łącznej, która stanowi składnik sprężysty mięśnia. Po obu końcach mięsień przechodzi w ścięgno, które łączy się z kością. Ścięgna są elementami elastycznymi mięśnia, ich zadaniem jest przeniesienie siły powstałej w mięśniu na kość w celu wykonania ruchu. W czasie skurczu elementy sprężyste są rozciągane, a w czasie rozkurczu są rozluźnione. Liczba włókien mięśniowych w mięśniu zależy od wielkości i funkcji. Włókno te jest otoczona błoną komórkową zwaną sarkolemmą, której zadanie polega na przenoszeniu impulsu elektrycznego. Pod błoną znajdują się miofibryle zbudowane z długich struktur podobnych do sznurka. Pomiędzy miofibrylami znajduje się sarkoplazma, która zawiera ona olbrzymią ilość zmagazynowanego glikogenu, jak również związek przyłączający tlen - mioglobinę. Jak pewnie wiecie glikogen jest wykorzystywany podczas wysiłków o dużej intensywności, który ma charakter beztlenowy z wytworzeniem kwasu mlekowego, czyli na przykład bieg z piłką przez całe boisko piłkarskie na maksymalnej szybkości. W sarkoplazmie znajdują się również jądra oraz duża liczba mitochondriów, które wytwarzają ATP potrzebny podczas skurczu mięśnia. To są podstawowe informacje na temat budowy mięśni. Powinniśmy je znać, żebyśmy zrozumieli pracę mięśni.

Czynność mięśni


Przy opisywaniu budowy zwróciłem uwagę na niektóre funkcje składowych mięśnia. Teraz zajmę się bardziej ogólną czynnością. Tak więc mięśnie szkieletowe mają za zadanie rozwijanie siły(napięcia), pokonywanie oporów i nadawanie przyspieszeń. Nieważne, czy gramy w piłkę nożną, wykonujemy brzuszki, skłony, pompki - w każdym ruchu potrzebna jest nam praca mięśni. Mięśnie, oddziałując na system dźwigni kostnych, powodują ruch tych kości wokół osi obrotu w stawie, dzięki temu człowiek może przemieszczać przedmioty lub własne ciało. Oś obrotu oznacza ruch, który możemy wykonać w obrębie danego stawu. Myślę, że funkcje mięśni są dość jasne dla Was i nie ma potrzeby dalszego wałkowania tematu. W kolejnym poście na temat odnowy biologicznej zajmę się skurczem mięśni. Oczywiście budowa i czynność mięśni nie mają tylko związku z odnową biologiczną, ale również z pozostałymi tematami poruszanymi w tym blogu. Dlatego tak ważna jest wiedza z układu ruchu.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Źródło: Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego pod redakcją Artura Jaskólskiego

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz