sobota, 5 kwietnia 2014

Energia wykorzystywana podczas skurczu mięśnia.

atp, adenozynotrifosforan
Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Adenosine_triphosphate

Energia jest potrzebna do wykonania pracy.



Nasze zapotrzebowanie energetyczne jest zależne od wykonywanej pracy oraz nas samych. Przecież więcej energii zużyje człowiek ważący 90 kilogramów i mierzący 2 metry, niż osoba o parametrach 60 kg/170 cm. Rodzaj wysiłku fizycznego również ma ogromne znaczenie i znajomość procesów zachodzących w naszych organizmach pomoże określić jakie produkty spożywać przed oraz po meczu. Możecie zadać pytanie: dobrze, ale co jeść w trakcie odpoczynku? Na te i inne pytania będziecie w stanie odpowiedzieć sami, jeśli opanujecie wiedzę dotyczącą energetyki skurczu mięśnia oraz wysiłku.

ATP bezpośrednim źródłem energii


hydroliza atp
Energię czerpiemy z ATP, czyli adenozynotrifosforanu. Trudna nazwa, ale myślę, że bez problemu zapamiętacie. Co to jest adenozy...an?(hehe już nie pamiętam) ATP to związek zawierający wysokoenergetyczne wiązanie fosforanowe, które podczas odczepienia grupy fosforanowej uwalnia energię. Po odłączeniu powstaje ADP, czyli adenozynodifosforan i fosforan nieorganiczny. Tak więc ATP jest bezpośrednim źródłem energii, chociaż ilość zmagazynowana w naszych organizmach wystarczy do zaledwie kilku skurczów maksymalnych. Jakie ma to znaczenie? ATP po prostu musi ulegać ciągłej resyntezie z szybkością dostosowaną do wielkości jego wykorzystywania. Bez tego mięsień byłby wyczerpany po zaledwie kilku skurczach. Dzięki natychmiastowym odtwarzaniu jego zawartość w komórce spada niewiele(do 30%) i to nawet w przypadku wysoce intensywnych wysiłków fizycznych. Duże znaczenie dla zdolności wykonywania skurczów mięśniowych, czyli pracy ma zapobieganie dużym zmianom stosunku ATP do ADP razy fosforan nieorganiczny[ATP]/[ADP * Pi], ponieważ zmniejszenie może spowodować hamowanie aktywności ATP-azy miofibrylarnej. ATP-aza jest to enzym, który przyspiesza rozkład ATP.

Resynteza ATP


Wszyscy słyszymy, że energię czerpiemy z węglowodanów, tłuszczów i niewielkiej ilości białek, a tu informacje na temat ATP. Możecie zastanawiać się o co chodzi? Już wyjaśniam. Wyżej napisałem, że ATP musi ulegać ciągłej resyntezie. Żeby odtworzenie było możliwe potrzebna nam jest fosfokreatyna, glikogen(zgromadzony w mięśniach i wątrobie), węglowodany, tłuszcze i w niewielkiej ilości białka. Pierwsze dwa wykorzystujemy podczas wysiłków o krótkim przedziale czasowym na drodze beztlenowej, natomiast pozostałe są substratami(związek potrzebny do reakcji) metabolizmu tlenowego, który jest wykorzystywany podczas dłuższej pracy niż kilka minut. Dlatego szczególnie kiedy mamy do czynienia z dłuższą pracą ilość i jakość węglowodanów, tłuszczów i białek nabierają większego znaczenia. Kolejne procesy opiszę w następnych postach, na które serdecznie Was zapraszam.


Synteza ATP


Znalazłem bardzo fajny film obrazujący proces tworzenia ATP w komórce. Niestety jest po angielsku, ale pomimo tego zrozumiecie na czym mniej więcej polega synteza ATP.


= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Źródło: Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego pod redakcją Artura Jaskólskiego

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz