niedziela, 2 marca 2014

Kontuzje piłkarskie. Regeneracja mięśnia po urazie.

powrót piszczka
Źródło: http://wspieramyklub.pl/home/aktualnosci/18914,lukasz-piszczek-wrocil-do-treningow.html


Kolejny post na temat kontuzji.






W pierwszej części opisałem miejsce powstania urazu

oraz prawdopodobne przyczyny, które mogły spowodować uszkodzenie mięśnia przywodziciela uda. Dzisiaj skupię się przede wszystkim nad leczeniem oraz zapobieganiem. Szczególnie ten drugi element może zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji, a więc należy go potraktować poważnie.

3. Jak przyspieszyć regenerację?


Biorąc pod uwagę moje okrojone fundusze, muszę skupić się na metodach nie angażujących dużej ilości gotówki. Jakie mam możliwości?

a) Reparil gel N - jest to preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zmniejszającym przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Substancja ma postać żelu i należy nanieść niewielką ilość na skórę. Wykorzystuje ją szczególnie po kąpieli w celu lepszego wchłonięcia. Ulotka zaleca stosowanie 3-5 razy dziennie i jak najbardziej zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Źródło www.ebay.com
b) Natryski o zmiennej temperaturze - w miejscu wystąpienia dolegliwości wykorzystuję strumień wody i stosuję raz ciepłą raz zimną, w celu przyspieszenia krążenia. Powoduje to zwiększenie możliwości regeneracyjnych w kontuzjowanym mięśniu.

c) Masaż leczniczy - dwa razy wykorzystałem tą metodę, aby zmniejszyć ból oraz polepszyć ukrwienie. Cel został osiągnięty, ale dolegliwość wciąż pozostała. Przy okazji wykorzystałem masaż całego organizmu, co również może mieć znaczenie w szybszym powrocie do pełni sprawności.

d) Czas - niestety w trakcie urazu zawsze potrzebny jest ten element. Należy być ostrożnym w jak najszybszym powrocie do gry, ponieważ możemy odnowić kontuzję, a nawet pogorszyć stan z początku powstania uszkodzenia. Cierpliwość jest chyba najlepszym słowem opisującym zachowanie podczas rekonwalescencji.

4. Jak zapobiegać?


Chodzi tu nie tylko o urazy mechaniczne, ale również choroby, które mogą obniżyć formę sportową, a nawet wyeliminować z rywalizacji o ligowe punkty. Przytoczę kilka możliwości, które nie angażują dużej ilości pieniędzy, a na pewno pomogą w powstrzymaniu negatywnych skutków aktywności fizycznej.

a) rozciąganie - zarówno przed, w trakcie jak i po treningu. Przed jednostką ma za zadanie przygotować mięśnie do wysiłku fizycznego. Natomiast po zakończeniu ćwiczeń, rozciąganie ma na celu obniżenie napięcia powstałego w wyniku wykonywania ćwiczeń, ale również zwiększenie elastyczności, dzięki czemu mięśnie będą bardziej odporne na urazy mechaniczne. Siła powstała podczas uderzenia będzie łatwiej rozchodzić się po powierzchni, tak więc spowoduje mniejsze uszkodzenia.

Źródło goeshealth.com


b) hartowanie organizmu - codziennie po myciu całego ciała zastosować krótki natrysk zimną wodą. Co nam to daje? Podczas tego zabiegu organizm wytwarza białe krwinki, które odpowiedzialne są za obronę przed wirusami i bakteriami. Ponadto występuje wzmożona przemiana materii w celu wyrównania utraty ciepła, skurcz naczyń krwionośnych, zwiększenie pobudliwości obwodowych nerwów czuciowych i ruchowych, tak więcej szereg procesów, które usprawniają działanie całego organizmu. Dzięki temu nasze ciało będzie w stanie szybciej zaadoptować się do zmieniających się warunków zewnętrznych.

c) dieta - bardzo ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Prawidłowa dieta uzupełnia niedobory powstałe podczas wysiłku fizycznego oraz pomaga w utrzymaniu właściwej masy ciała.

d) rozwój mięśni - równomierne wzmocnienie mięśni pozwala na wyeliminowanie słabych stron organizmu. Zawsze najmniej wytrzymałe miejsca są najbardziej narażone na wystąpienie urazów mechanicznych, dlatego trzeba zapobiegać stosując dodatkowe ćwiczenia.

e) odnowa biologiczna - na tę część poświęcę oddzielny post, ponieważ rynek oferuje wiele możliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz