poniedziałek, 31 marca 2014

Stres w piłce nożnej. Definicja i skutki stresu. cz.1

finał ligi mistrzów, rzut karny drogby
Źródło: http://www.goal.com/en-india/slideshow/25/45/title/goalcom-50

Negatywne skutki stresu mogą doprowadzić do chorób.



Jak pewnie wszyscy wiecie, stres towarzyszy nam każdego dnia. Szczególnie jest on widoczny na boisku, kiedy piłkarze i trener walczą o najwyższe cele postawione przez prezesa przed rozpoczęciem rozgrywek. Ważne jest żeby stres nie paraliżował podczas rozgrywania ważnych spotkań, ale żeby działał mobilizująco na piłkarzy. W przeciwnym razie może dojść do sparaliżowania ich ruchów i drużyna nie wykorzysta w pełni swojego potencjału. Zajmijmy się najpierw co to jest stres i jak oddziałuje na każdego sportowca.

Definicja stresu


Poprzez stres rozumiemy nacisk, przymus i zostało przejęte z języka angielskiego. Głównie chodzi tu o obciążenie, które dotyczy sfery psychicznej i fizycznej. Stres występuje wtedy, kiedy zachwiane są normalnie istniejące reakcje przystosowawcze i korekcyjne, występujące w naszych organizmach. Czyli w sytuacji, kiedy nasze ciało po prostu nie radzi sobie z niemiłymi okolicznościami. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego wydarzenia w naszym życiu i od długości trwania.

Ogólny system adaptacji i skutki stresu


Badając skutki stresu Selye zaobserwował nietypowe reakcje i nazwał je Ogólny syndrom adaptacji. Podzielił on syndrom na trzy charakterystyczne fazy: reakcja alarmowa, stadium oporu - faza obronna, stadium wyczerpania. Reakcje te powstają mimowolnie poprzez mięśnie, wegetatywny system nerwowy i doprowadzają do fazy wyczerpania. Jeśli przyczyny stresu nie zostaną zlikwidowane to może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w naszym organizmie. Musimy pamiętać, że ze stresem nie ma żartów i należy jak najszybciej pozbyć się przyczyn, które powodują ten stan. Co ciekawe to fakt, że rozmiar uszkodzeń spowodowanych przez takie substancje jak adrenalina, noradrenalina i kortyzon zależą od naszego nastawienia do stresujących sytuacji. Justice twierdzi : Kiedy jakieś negatywne doświadczenia oznaczają dla nas koniec świata, w szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się serce, system immunologiczny i trawienny. Jeżeli jednak określoną sytuację postrzegamy wprawdzie jako złą, ale nie tak straszną, że nie potrafilibyśmy jej wytrzymać, nasz organizm reaguje mniej intensywnie. Poziom substancji neurochemicznych podwyższa się wtedy jedynie do pewnego stopnia, co wpływa na nas mobilizująco i pobudza do skutecznego działania. Czyli w zależności jak postrzegamy stresującą sytuację to może na nas działać destrukcyjnie, bądź mobilizująco. Jak to odnieść do piłki nożnej? Wyobraźcie sobie sytuację w której piłkarz nie strzela decydującego karnego w finale Mistrzostw Świata. Po meczu kibice źli na taki los wydarzeń, wyładowują negatywną energię na piłkarza. Teraz zaczyna się czas próby dla pechowego strzelca. Jeżeli przejmie się obelgami pod jego adresem to może doprowadzić go do upadku, a nawet choroby. Natomiast jeżeli nie wpłynie na niego destrukcyjnie to może doprowadzić do większej mobilizacji u tego piłkarza, a co za tym idzie większej pracy na treningach, czego skutkiem może być lepsza forma w następnym sezonie.
Badania Sarasona dowodzą, że osoby, które darzy się sympatią są mniej narażone na działania chorób. Poza tym również stabilne środowisko społeczne wpływa na piłkarza pozytywnie, daje mu równowagę emocjonalną, dlatego ważne jest stworzenie warunków bez zawirowań. Prawdopodobnie stabilne środowisko może także wpływać na przyspieszenie czasu regeneracji organizmu po odniesionej kontuzji.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Źródło: Psychologia piłki nożnej Dettmar Cramer & Birgit Jackschath

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz