poniedziałek, 24 marca 2014

Frustracja i agresja w piłce nożnej - poczucie krzywdy.

Luis Garcia gol przeciwko Chelsea
Źródło: http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/luis-garcia-retires-a-look-back-at-the-former-liverpool-favourite-including-his-ghost-goal-against-chelsea-in-the-champions-league-9059546.html

Frustracja piłkarzy podczas rywalizacji sportowej.




Bardzo często piłkarze ulegają frustracji i agresji podczas walki sportowej. Ważne jest jak sobie z tym radzą i jaki wywołają u nich wpływ na przyszłe zmagania. Postaram się wyjaśnić co dokładnie oznacza frustracja, jakie są jej przyczyny i jakie mogą powodować skutki.

Definicja Frustracji


Pod pojęciem frustracja (od łacińskiego frustrare - rozczarowanie) rozumiemy poczucie krzywdy, czy zawodu. Krzywdę można określić jako porażkę podczas dążenia do osiągnięcia własnych celów, czyli na przykład kiedy piłkarz przegrywa mecz o awans do finału rozgrywek, który był jego punktem docelowym.

Tolerancja


Każdy z nas inaczej reaguje na frustrację. Jedni stają się smutni i przygnębieni, inni natomiast dążą do wyładowania swojej agresji w postaci rewanżu. Od tego jak zachowamy się po wystąpieniu frustracji zależy nasza tolerancja. Jak duża ona jest? Zależy od naszej osobowości oraz od sytuacji. Jeżeli granica tolerancji zostaje przekroczona, to dochodzi do wybuchowych reakcji. Sam nigdy nie dążyłem do rewanżu, kiedy przeciwnik sfaulował mnie z premedytacją, ale znam przypadki, kiedy koledzy nie mogli ulec pokusie oddania krzywdy przeciwnikowi. Powodem agresji może być również nagromadzenie takich lub podobnych niemiłych zdarzeń. Dochodzi do tego w przypadku kiedy piłkarz subiektywnie odczuwa krzywdę, nawet jeśli inni uważają, że nie jest ona obiektywna - przykład? Trener często zwraca uwagę jednemu zawodnikowi, nawet w przypadku, kiedy nie miał z błędem najwięcej wspólnego. Co się wtedy dzieje? Piłkarz zaczyna uważać, że trener po prostu "czepia się". Może to spowodować właśnie wybuch agresji, którego następstwem może być nawet usunięcie zawodnika z drużyny.

Przykład z boiska


Grasz o finał Pucharu Polski. Dochodzi 90 minuta spotkania, a Twój zespół prowadzi 1:0 i nagle przeciwnik strzela bramkę z wyraźnego spalonego. Wszyscy widzieli, że sędzia popełnił błąd, tylko nie on. Dogrywka staje się faktem, ale i ona nie rozstrzyga tego spotkania. Wreszcie o wyniku zadecydują rzuty karne. Po dziewięciu strzałach jest 4:5 dla drużyny przeciwnej i właśnie ty nie strzelasz ostatniego karnego, co powoduje odpadnięcie z rozgrywek. Jak piłkarze reagują po porażce? Nietrudno domyślić się - obelgi w stronę sędziego, przepychanki itp. Dochodzi właśnie do frustracji u Ciebie i Twoich kolegów.

Jak poradzić sobie z frustracją?


Tutaj zaczyna się ogromna rola trenera. Musi bezpiecznie doprowadzić swoich piłkarzy do szatni. Konsekwencje mogą być niemiłe, które mogą negatywnie wpłynąć na przyszłe mecze. Trener piłkarski musi ochronić piłkarzy przed przyszłymi karami ze strony związku, a one mogą być dotkliwe: od kary słownej, przez pieniężną, a nawet do wykluczenia z kolejnych oficjalnych spotkań. A jak nie ulegać frustracji podczas meczu? Osobiście to staram się skupić na zadaniu, które mnie czeka w kolejnych minutach. Widzę tylko cel, który chce osiągnąć, czyli zwycięstwo i nie zastanawiam się nad przeszkodami ze strony przeciwnika. Zawsze podchodzę z uśmiechem do frustrujących sytuacji.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Źródło: Psychologia piłki nożnej Dettmar Cramer & Birgit Jackschath

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz